10 РОКІВ ПРОБАЦІЇ: МАЙБУТНЄ ЗАРАЗ
За інформацією служби пробації Чорнухинщини
05 лютого 2025 року за ініціативи служби пробації Чорнухинщини, за участю в.о. начальника служби у справах дітей виконавчого комітету Чорнухинської селищної ради Світлани Яцюк, дільничого офіцера поліції СПД № 2 ВП № 1 Лубенського РВП ГУНП в Полтавській області старшого лейтенанта поліції Руслана Галенка, головного спеціаліста відділу організаційної та кадрової роботи виконавчого комітету Чорнухинської селищної ради Юлії Загреби, завідувача відділення соціальної роботи центру надання соціальних послуг Чорнухинської селищної ради Віти Приймак та волонтера пробації Анатолія Савченка, проведено «Круглий стіл» на тему: «10 РОКІВ ПРОБАЦІЇ: МАЙБУТНЄ ЗАРАЗ».
Під час зустрічі було доведено, щорівно 10 років тому, а саме 05.02.2015 року було прийнято Закон України «Про пробацію». Цей закон відіграв величезну роль у впровадженні справедливих та людяних методів виправлення громадян, сприяючи їх відновленню у суспільстві.
Що ж таке пробація – це система наглядових та соціально-виховних заходів, що застосовуються за рішенням суду до засуджених, виконання певних видів кримінальних покарань, не пов’язаних з позбавленням волі, та забезпечення суду інформацією, що характеризує обвинуваченого.
Пробація – це передусім реальна можливість для особи, яка вчинила правопорушення, змінитись без ізоляції від суспільства, при цьому, отримати необхідну моральну підтримку, консультації, допомогу щоб зберегти сімейні стосунки, роботу, житло або віднайти чи створитити їх. Діяльність пробації базується на індивідуальному підході до кожного правопорушника.
Які ж саме переваги має пробація – це насамперед:
- убезпечення громади від вчинення повторних злочинів; справедливее здійснення правосуддя;
- зниження злочинності;
- зниження кількості ув’язнених осіб;
- має позитивний економічний ефект: утримання правопорушника у місцях позбавлення волі набагато дорожче для держави, ніж перебування на пробації, а також залишаючись у суспільстві особа не втрачає роботу та сплачує внески у держбюджет;
- дотримання міжнародних стандартів;
- можливість змінитись та попередити травматичний вплив на особу без перебування у місцях позбавлення волі (ізоляції від суспільства);
- збереження сімейних стосунків та зв’язків у громаді;
- збереження роботи та житла;
- позитивний соціальний ефект: особа не втрачає соціальні зв’язки та має шанс створити сім’ю.
Важливим аспектом для досягнення мети пробації є співпраця з органами судової та правоохоронної влади, органам державної влади та місцевого самоврядування, закладами освіти, здоров'я, зайнятості та соціального захисту населення. Це дає змогу пробації діяти ефективно та успішно, планувати свою роботу на майбутнє.
Крім того, у системі пробації активно розвивається волонтерський рух. Лубенський РС № 5 не став виключенням. З 2021 рокуі до цього часу Анатолій Савченко являється волонтером пробації, допомагаючи персоналу пробації Чорнухинщини розв’язувати актуальні життєві проблеми суб’єктів пробації, приймає участь у проведенні соціально-виховної роботи з ними, залучає до тренінгових занять, та інших заходів, проводить індивідуально-профілактичні заняття та бесіди, мотивує до працевлаштування, навчання, а також недопущення в майбутньому скоєння ними нових злочинів та порушень громадського порядку.
На завершення зустрічі, начальник служби пробації Чорнухинщини Сергій Яновський відзначив, що 10 років пробації наповнені здобутками і перемогами, професіоналізмом та самовідданістю завдяки тісній співпраці з усіма присутніми на сьогоднішньому заході, всі ми разом змінюючи життя на краще однієї людини, ми змінюємо сьогодення всієї громади та майбутнє нашої держави, тому будемо й надалі продовжувати свою спільну справу та робити наше суспільство безпечним.