Чорнухинська територіальна громада

Полтавська область, Лубенський район

Польове оцінювання–важливий етап контролю в насінництві та розсадництві

Дата: 22.05.2023 10:56
Кількість переглядів: 115

За інформацією відділу контролю у сферінасінництва,розсадництва та якості зерна ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області

Спеціалісти відділу контролю у сфері насінництва, розсадництва та якості зерна інформують виробників насіння та садивного матеріалу про наближення  термінів проведення першого етапу виробництва високоякісного насіннєвого матеріалу - польового оцінювання (апробації). Його проводять з метою визначення сортової чистоти або типовості рослин, забур'яненості, ураженості хворобами та пошкодженості шкідниками.

Визначення сортових якостей насіння і садивного матеріалу здійснюється шляхом оцінювання, ділянкового та лабораторного сортового контролю на відповідність сорту морфологічним ознакам, визначеним при його реєстрації відповідно до статті 17 Закону України «Про насіння і садивний матеріал».

Постановою  Кабінету міністрів України від  21 лютого 2017 р. № 97затверджено Порядок проведення сертифікації, видачі та скасування сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал та форм сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал,що установлює процедуру проведення сертифікації насіння чи садивного матеріалу (комплексу заходів, спрямованих на визначення сортових і посівних якостей насіння та сортових і товарних якостей садивного матеріалу), видачі сертифікатів на насіння та садивний матеріал та їх скасування.

Польовому оцінюванню підлягають насінницькі посіви сортів, гібридів та їх батьківських форм, занесених до Державного реєстру сортів рослин, призначених для поширення в Україні. Визначення сортових якостей насіння і садивного матеріалу здійснюється шляхом польового оцінювання, ділянкового (ґрунтового) сортового контролю та лабораторного сортового контролю на відповідність сорту морфологічним ознакам, визначеним під час його реєстрації.

Здійснювати  таку діяльність має право   органз оцінки відповідності, а саме,Державне підприємство "Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції".Аудитори із сертифікації цієї установи мають право на проведення польового оцінювання насінницьких посівів для отримання добазового, базового та сертифікованого насіння.

Крім того, сортові якості сертифікованого насіння , мають право визначати і незалежні експерти.

Для проведення польового оцінювання посіву або насадження суб’єкт насінництва та розсадництва подає до органу із сертифікації або його підрозділу за місцезнаходженням посіву або насадження заявку на визначення сортових якостей насіння і садивного матеріалу не пізніше ніж за 20 робочих днів до закінчення граничного строку проведення польового оцінювання посіву сільськогосподарських рослин.

До заяви обов’язково додаються документи, що підтверджують право на використання сорту рослин; копії сертифікатів; схему розміщення поля посіву; для гібридів – інформація про співвідношення чоловічих і жіночих рослин, визначене власником майнового права інтелектуальної власності на поширення сорту.

Орган із сертифікації розглядає заявку, проводить перевірку документів, не пізніше 10 робочих днів після отримання заявки і надає заявнику повідомлення, в якому  зазначаються аудитор із сертифікації (агроном-інспектор) , який буде проводити польове оцінювання посівів, відбір проб, а також інші умови, що пов’язані з проведенням сертифікації.

Польове оцінювання посівів проводиться у період вегетації рослин під час формування сортових якостей насіння у три етапи: попереднє обстеження; контроль запилення (кукурудза, сорго, соняшник та ріпак); остаточне оцінювання.

За результатами польового оцінювання аудитор із сертифікації  складає акт польового оцінювання у 3-х примірниках. Це може бути   акт польового інспектування – якщо посів за всіма показниками визнано придатним на насінницькі цілі, або акт бракування посіву – якщо посів визнано непридатним  для використання урожаю з нього на насінницькі цілі і підлягає вибракуванню.

На підставі акту польового оцінювання орган із сертифікації , до якого заявником подано заявку на визначення сортових якостей насіння і садивного матеріалу, оформляє сертифікат, що засвідчує сортові якості насіння чи садивного матеріалу, згідно з встановленою формою, видає його заявнику не пізніше 10 робочих днів після попередньої оплати за його видачу та вносить відповідні дані до Реєстру сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал.

Фахівці Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області звертають увагу суб’єктів насінництва та розсадництва на необхідність дотримання вимог чинного законодавства у сфері насінництва та розсадництва(ЗУ «Про насіння і садивний матеріал», ст.28). Додаткову інформацію можна отримати за  електронною адресою:  lohv_nasinnya@ukr.net  


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь