У березні зросли пенсійні виплати «чорнобильців»

Дата: 21.03.2023 14:45

З 1 березня 2023 року в Україні, окрім індексації пенсій, збільшилися також розміри мінімальних пенсійних виплат особам з інвалідністю із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Розмір таких виплат залежить від середньої заробітної плати за попередній рік.

Як свідчить аналіз, на Полтавщині нині налічується 9,7 тис. осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. Близько сорока відсотків цих людей отримують пенсії, призначені у розмірі відшкодування збитків та у мінімальних розмірах відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». У їх числі – понад 3 тис. чорнобильців, які мають інвалідність і є учасниками ліквідації аварії на ЧАЕС.

В українському законодавстві визначено, що у колишніх ліквідаторів з інвалідністю, яка стала наслідком Чорнобильської катастрофи, мінімальний розмір пенсійної виплати і середня зарплата пов’язані таким чином: у разі наявності інвалідності І групи розмір пенсії складе 100% середнього заробітку; для осіб ІІ групи інвалідності – не нижче 80%, а ІІІ групи – не менше 60%.

З 1 березня відповідний перерахунок проведений, виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії (у 2022 році – 13376,21 грн). Відтепер мінімальний розмір пенсії особам з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим:

- для осіб з інвалідністю І групи – 13 376,21 грн (до 01.03.2023 – 12 993,56 грн);

- для осіб з інвалідністю ІІ групи – 10 700,97 грн (до 01.03.2023 – 10 394,85 грн);

- для осіб з інвалідністю ІІІ групи – 8 025,73 грн (до 01.03.2023 – 7 796,14 грн).

Такі розміри мінімальних пенсійних виплат встановлюються незалежно від того, згідно з яким законом особі призначено пенсію.

Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області