Сказ - небезпечне вірусне захворювання, спільне для тварин і людей
За інформацією Відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Лубенського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області
Сказ – особливо небезпечне вірусне захворювання всіх теплокровних тварин і людини. Характеризується гострим перебігом, ураженням нервової системи і закінчується летально.
Збудник сказу не стійкий в зовнішньому середовищі. Він чутливий до дії ультрафіолетових і прямих сонячних променів, гине при звичайних режимах пастеризації. Прогрівання за температури 60 °С інактивує його протягом 5 хвилин, кип’ятіння – миттєво. Найбільші концентрації дезінфікуючих речовин (лугів і кислот, 2-3 % розчин хлораміну), 45-70 % етиловий спирт, мильний розчин і 5-7 % розчин йоду інактивують вірус протягом однієї хвилини. В слині вірус зберігається до однієї доби, в гниючому матеріалі – до 15 діб, в гліцерині – до 90 діб, в замороженому стані – більше двох років.
Основним джерелом інфекції є хворі на сказ м’ясоїдні тварини. Резервуаром збудника у природі є дикі м’ясоїдні, в основному червоні лисиці.
Зараження людини сказом відбувається в основному через укуси хворою твариною або внаслідок попадання її слини на свіжі дефекти шкірного покриву або слизових оболонок (поранення, подряпини тощо). Найбільшу небезпеку становлять дикі хижі (вовки, лисиці) та домашні тварини (коти, собаки).
Хворі на сказ дикі тварини втрачають почуття страху перед людиною та навіть удень можуть забігати у населені пункти, нападати на людей або тварин. Захворіла собака спочатку стає пригніченою, лежить, втрачає апетит. Згодом у неї виникає неспокій, спроби сховатися (в куток, в будку), вона може хапати ротом повітря, розгризати свою загоєну рану, ковтати неїстівні предмети, тікати з дому, нападати на людей. У котів клінічна картина сказу більш виражена: тварина стає неспокійною, збудженою, агресивною, з’являється хриплий голос та переляканий погляд. Вона нападає, уникає господарів. Головне, що потрібно пам’ятати кожному господарю тварин: сказ змінює звичну поведінку вашого утриманця. Щеплений утриманець залишається безпечним навіть після укусу зараженою твариною.
Аби убезпечити своїх домашніх тварин від сказу, варто притримуватись наступних рекомендацій: намагайтесь охороняти їх від укусів інших тварин; регулярно робити щеплення проти сказу домашнім собакам та котам, в тому числі вартовим та мисливським собакам; виводьте собак на прогулянку в намордниках та на повідку; не заводьте собак і кішок заради забави, не виганяйте їх на вулицю. У випадку зміни поведінки тварини негайно звертайтесь до найближчої установи ветеринарної служби, за адресою смт Чорнухи, вул. Стовпова, 57.
І пам’ятайте: сказ — хвороба невиліковна! Уважність та обережність у поводженні тваринами, а особливо дикими та незнайомими, повинно бути головним правилом для людини.