Чорнухинська територіальна громада

Полтавська область, Лубенський район

ПРОФІЛАКТИКА ТУБЕРКУЛЬОЗУ

Дата: 01.02.2023 13:39
Кількість переглядів: 149

За інформацією Відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Лубенського районного управління  Головного управління  Держпродспоживслужби в  Полтавській області

Фото без опису

Зважаючи на тяжку ситуацію теперішнього часу – час війни, через часті переохолодження (тривале перебування у бомбосховищах), тяжке нервово-психологічне перенавантаження, недоїдання, постійний стрес  – всі «бояться захворіти на COV-19», проте ми  забуваємо, що ніде не поділися й інші небезпечні інфекційні захворювання, а особливо таке тяжке захворювання, як туберкульоз.

Туберкульоз – це інфекційне захворювання, що спричинюється мікобактеріями туберкульозу (паличкою Коха). Він може уражати ввесь організм: легені, нирки, лімфатичні вузли, кістки, очі, шкіру, головний мозок. На туберкульоз хворіють незалежно від статі, віку, національної приналежності чи соціального становища.

Найчастіше зараження відбувається повітряно-крапельним шляхом. Хворий на так звану «відкриту» форму туберкульозу під час кашлю виділяє у повітря разом з крапельками слизу паличку Коха. Людина, що знаходиться поруч та вдихає ці крапельки, може бути інфікована. Найбільшу вірогідність захворіти має людина, у якої під час «зустрічі» з мікобактерією знижений імунітет. Причиною ж ослаблення імунітету може бути перевтома, погане або нераціональне харчування, стрес, наявність інших захворювань, що призводять до порушення роботи імунної системи людини.

Найбільший ризик захворіти мають люди, що інфіковані ВІЛ чи хворі на СНІД та люди, які знаходяться у постійному контакті з хворими на «відкриту» форму туберкульозу; люди, які зловживають алкоголем та наркотиками; люди, які мають знижений імунітет через недостатнє харчування та погані умови життя; високий рівень ризику в курців.

Симптоми за яких можна запідозрити туберкульоз:

- кашель понад 2 тижні;

- підвищена температура тіла понад 7 днів, особливо коли підвищення незначне – 37,2-37,5°С

- утруднене дихання;

- біль у грудях;

- поганий апетит, постійна слабкість;

- безпричинна втрата ваги тіла;

- підвищена пітливість, особливо вночі;

- кровохаркання (наявність крові у мокротинні, що виділяється при кашлі)

При появі даних симптомів необхідно звернутися до сімейного лікаря.

Особливо важливою є своєчасна діагностика туберкульозу у дітей. Скринінгове обстеження дітей проводять з використанням туберкулінових проб, що дозволяє здійснювати ранню діагностику туберкульозу. Щорічна туберкулінодіагностика (проба Манту ) проводиться практично здоровим дітям віком до 14 років. Променева діагностика (флюорографія)проводиться дітям у віці від 15 років.

Профілактика туберкульозу складається з комплексу різних заходів. Розрізняють специфічну профілактику , санітарну та соціальну профілактику туберкульозу.

Соціальна профілактика направлена на:

- оздоровлення умов зовнішнього середовища;

- підвищення матеріального добробуту населення;

- укріплення здоров’я дітей та населення;

- поліпшення харчування та життєво-побутових умов;

- розвиток фізичної культури й спорту;

- проведення заходів по боротьбі з алкоголізмом, наркоманією, палінням та іншими шкідливими звичками.

Головним завданням соціальної профілактики є поліпшення соціально-побутових умов життя всього населення, матеріального благополуччя народу.

Санітарна профілактика ставить перед собою цілі попередити інфікування мікобактеріями туберкульозу здорових людей, захистити й зробити безпечним контакт з хворим на туберкульоз в активній формі (особливо з бактеріовиділенням) оточуючих його людей в побуті й на роботі. Важливою складовою частиною санітарної профілактики є проведення протиепідемічних заходів у вогнищі туберкульозної інфекції (в сім’ї й оселі та на робочому місці хворого на туберкульоз, який виділяє мікобактерії туберкульозу).

Специфічна профілактика туберкульозу – проведення вакцинації вакциною БЦЖ.

Вакцинацію проводять новонародженим (в пологовому будинку на 3-5 день життя) і не інфікованим туберкульозом здоровим дітям, які не вакциновані у пологовому будинку та у яких проба Манту негативна. Між пробою Манту і вакцинацією повинно пройти 3-14 днів. Ревакцинація не проводиться.

Також пам’ятаймо, що потрібно дотримуватись здорового способу життя, правильного режиму праці та відпочинку, мати збалансоване повноцінне харчування, менше перевтомлюватись, оберігатись від стресів.

Кожен  має усвідомити, що його життя  залежить, в першу чергу, від нього самого. Кожна людини є «архітектором» свого здоров’я та довголіття.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь