Чорнухинська територіальна громада

Полтавська область, Лубенський район

Виробництво органічного насіння і садивного матеріалу

Дата: 15.11.2022 15:14
Кількість переглядів: 83

За інформацією відділу контролю у сфері насінництва та розсадництва ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області                                 

Органічне виробництво є і залишатиметься одним із пріоритетів подальшого розвитку агропромислового комплексу.

Основна перевага вирощування сільськогосподарських  культур з органічного насіння та садивного матеріалу —отримання екологічно чистих  врожаїв.

Згідно зі статтею  Закону України «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції» ,розробленого  Мінагрополітики спільно з органічним сектором з метою удосконалення правових засад органічного виробництва в Україні та їх адаптації до відповідного законодавства ЄС, органічне виробництво – це сертифікована діяльність, що пов’язана з виробництвом сільськогосподарської продукції (у тому числі всі стадії технологічного процесу, а саме: первинне виробництво (включаючи збирання), підготовка, обробка, змішування та пов’язані з цим процедури, наповнення, пакування, переробка, відновлення та інші зміни стану продукції), що провадиться із дотриманням вимог законодавства у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції.

Однією із галузей органічного виробництва є органічне рослинництво, зокрема насінництво та розсадництво. Перехідний період для виробництва органічного насіння і садивного матеріалу становить: один вегетаційний період для розмноження однорічних культур та два вегетаційні періоди для розмноження багаторічних культур.

Відповідно до статті 18 Закону, обов’язковим є використання для сівби органічного насіння та використання для посадки органічного садивного матеріалу.

Винятки з загальних вимог та вимог до органічного виробництва у галузі органічного рослинництва застосовуються операторами за згодою органу сертифікації  і можуть використовуватися у разі забезпечення можливості використання насіння та садивного матеріалу за відсутності на ринку такої органічної сільськогосподарської продукції, проте такі винятки мають зводитися до мінімуму й обмежуватися у часі.

У разі відсутності на ринку органічного насіння та/або садивного матеріалу орган сертифікації за запитом оператора у кожному конкретному випадку погоджує використання неорганічного насіння та/або садивного матеріалу, якщо воно не піддавалося обробці речовинами іншими, ніж ті, що дозволені законодавством у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції, та за умови документального підтвердження оператором необхідності застосування такого насіння та/або садивного матеріалу. З метою встановлення факту наявності на ринку України органічного насіння та/або садивного матеріалу центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної аграрної політики (Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів), веде Реєстр органічного насіння та садивного матеріалу у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Відомості Реєстру органічного насіння і садивного матеріалу є підставою для визначення факту наявності чи відсутності на ринку України органічного насіння та/або садивного матеріалу.

Згода органів сертифікації на використання під час виробництва операторами насіння та/або садивного матеріалу надається відповідно до Порядку сертифікації органічного виробництва та/або обігу органічної продукції, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

В найближчий час попит на органічну продукцію, а значить і на якісне органічне насіння  та садивний матеріал буде тільки зростати як в Україні, так і за кордоном. Тому українському агробізнесу необхідно звернути   увагу на цей сектор галузі рослинництва, заповнити існуючі ніші  та мати на ньому непогані урожаї та прибутки.

Відповідно до положень  Закону України «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції», повноваження здійснювати державний контроль (нагляд) у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції,  надано Державній службі України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, яка перевіряє діяльність операторів та органів сертифікації,  проводить  заходи моніторингу органічної продукції на ринку з метою запобігання потраплянню на ринок неорганічної продукції, маркованої як органічна, а також надає консультації. Тому, в разі виникнення питань,  за роз'ясненнями можна звертатися до спеціалістів територіального органу служби, а саме,відділу контролю у сфері насінництва та розсадництва Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області за телефоном (05356) 3-30-25.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь