Чорнухинська територіальна громада

Полтавська область, Лубенський район

Одне незнищене гніздо АБМ дасть тисячі таких гнізд наступного року

Дата: 30.06.2020 16:07
Кількість переглядів: 424

За інформацією відділу контролю за обігом засобів захисту рослин Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області

Все більше повідомлень з різних куточків країни щодо поширення та завданої шкоди садівникам американським білим метеликом.

Американський білий метелик (АБМ, лат. Назва – Hyphantria cunea Drury) належить до багатоїдних шкідників та має статус карантинного.

Не вибагливий до рослин, а тому в цілому пошкоджує понад 300 видів різних трав’янистих, кущових та деревних культур.

Зокрема, найбільше шкідник паразитує на шовковиці, клені американському, бузині, волоському горісі, вишні, сливі, яблуні та інших плодових культурах.

Шкідник формує на листках та гіллі типові павутинні гнізда: спочатку павутиною обплутують 1-2 листки, по мірі розвитку та браку їжі всередині гнізда – павутиною обплутуються все нові і нові листки. Аж поки гусінь не об`їдять все листя. Це призводить до загального ослаблення рослин, зниження врожайності у плодових до 20%. При ураженні дерев на рівні 75% – урожаю вони вже не дають.

Опис шкідника:

Метелик – білосніжний, на крилах має шовковистий полиск, тіло вкрите густими білими волосинками; вусики чорні з білим нальотом, у самки мають ниткоподібний вигляд, у самця – перисті.

Розмах крил – 40-50 мм, довжина тіла 9-15 мм. Живе 8-10 діб.

Яйце розміром 0,6-0,7 мм, кулясте, гладеньке, блакитнувате, іноді жовтувате.

Лялечка має розмір 10-15 мм, спочатку лимонно-жовтого забарвлення, з часом стає темно-коричнева, у темному пухнастому коконі сіруватого кольору.

Гусениці молодших віків світло-жовті; голова, грудний щиток і грудні ноги –чорні; вздовж спини два ряди чорних або світло-жовтих бородавок, по боках – чотири ряди; на кожній бородавці чорні й білі волосинки. Інший вигляд мають гусениці, що завершили живлення: 30-40 мм завдовжки, зі спини – оксамитово-коричнева, по боках тіла – жовті смуги з оранжевими бородавками, на яких розміщені тонкі світлі волосинки й дві три волосинки чорного кольору; голова і ноги чорні.

Поширення та розмноження

Метелик розвивається у двох генераціях. Літ першої, що перезимувала, відбувається в травні, а літньої – в кінці липня-на початку серпня. Через кілька годин після спарювання самки відкладають яйця групами по 300-500 шт. на нижню частину листків, укриваючи їх прозорим пушком. Оптимальні умови для розвитку яєць: температура 23-24оС і відносна вологість повітря 75 %. Взалежності від умов розвиток яєць триває від 6 до 15 днів. Гусениці, що відродились, вже протягом перших годин починають пошкоджувати листя і будувати гніздо. Найбільш активними стають вночі й на світанку, вдень сидять на нижньому боці листка. Зі зниженням температури до 5-6°С живлення припиняється. Без живлення гусениці можуть існувати до 15 діб. Гусениці, які завершили розвиток, у серпні-вересні заляльковуються і залишаються до весни наступного року, зимуючи на штамбах дерев, у тріщинах кори, опалому листі, ґрунті.

Поширюється американський білий метелик при перевезенні сільськогосподарської продукції та промислових вантажів із середньою швидкістю 30-40 км на рік.

Місцями заселення шкідника залишаються лісосмуги, де концентрується більшість його гнізд, а це викликає реальну загрозу розселення на прилеглі промислові сади.

Як боротись?

Для боротьби із АБМ варто вживати як профілактичні, так і хімічні заходи.

  • Обрізати гілки дерев з кублами і спалити: одне незнищене гніздо дасть тисячі таких гнізд у наступному році;
  • Зібрати гусениці в ловчі пояси;
  • Провести прибирання території від рослинних решток, які варто надалі спалити, очистити стовбури дерев від відмерлої кори, побілити стовбури та обкопати пристовбурові зони.

Для ліквідації вогнищ АБМ обробляють плодові сади і лісосмуги інсектицидами, дозволеними до використання в Україні, зокрема, ефективним є препарат Карате, 050 ЕС. У населених пунктах для знищення гусениць рекомендують обприскувати біологічними препаратами — Актофіт, Бітоксибацилін.

Радимо зараз оглянути свої плодові та декоративні дерева, чи немає там шкідника. Так ви зможете вчасно їх захистити від гусениць американського білого метелика та зупинити його поширення. На території населених пунктів буває досить багато покинутих обійсть і садів, які ніхто не доглядає, які сприяють інтенсивному поширенню метелика. При виявленні таких розсадників прошу повідомляти місцеві органи влади та Лохвицький пункт карантину рослин.

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь