Чорнухинська територіальна громада

Полтавська область, Лубенський район

Що потрібно знати при купівлі насіння

Дата: 13.03.2020 15:39
Кількість переглядів: 504

За інформацією відділу контролю у сфері насінництва та розсадництва Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області

Незабаром розпочнеться сезон масової реалізації насіння овочевих та баштанних культур на ринках та в спеціалізованих магазинах області. При підвищеному попиті в покупців зростає ризик купити некондиційне (таке, що за своїми якісними показниками не відповідає вимогам нормативних документів) насіння. Вберегтися від підробок насіння на ринку можна тільки будучи добре проінформованим. З огляду на це, відділ контролю в сфері насінництва та розсадництва надає кілька простих рекомендацій, дотримання яких убезпечить споживачів від ризику придбання неякісного насіння.

Так  покупець має право вимагати в продавця відомості про партію насіння, яку він хоче придбати. Номер партії має бути вказано на пакуванні, а дані про посівні якості цієї партії насіння занесені згідно ДСТУ 6006:2002 в Довідку про сортові та посівні якості, яка видається власнику насіння фірмою-продавцем і містить наступну інформацію: назва підприємства, адреса де придбано насіння, культура, сорт, (гібрид), рік врожаю, номер партії, схожість, чистота, вологість, походження насіння, термін дії сертифіката, на основі якого здійснювалась перевірка посівних якостей насіння. За умови, коли насіння власного виробництва дані про партію вказуються в Сертифікаті що засвідчує його посівні якості.

Варто знати, що строк чинності документів за результатами аналізу щодо посівних якостей насіння овочевих, баштанних культур, кормових коренеплодів відкритого і закритого ґрунтів становить 12 місяців, а упакованих в герметичну тару – 24 місяці. Використання та реалізація насіння, яке не забезпечене супровідними документами про їх походження та якість – забороняється. Власник насіння повинен гарантувати відповідність посівних якостей насіння і садивного матеріалу, зазначених у відповідних документах.

Перед купівлею насіння переконайтесь, на яких засадах продавець реалізує продукцію, і обов’язково перевірте у нього наявність необхідного пакету документів.

Отже, щоб уберегти себе від розчарування, при покупці, бажано, дотримуватися деяких правил:

-відповідно до законодавства, допускається обіг партій насіння, сорти яких включені до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні;

-здійснюйте покупку лише за наявності супровідних документів, що засвідчують якість насіння (для насіння власного виробництва – сертифікату на насіння, за умови перепродажу насіння – довідки про сортові та посівні якості). Ці документи, повинні зберігатись за місцем торгівлі та пред’являтися за вимогою;

-звертайте увагу на особливості маркування пакувань насіння. 

На пакеті з фасованим насінням, призначеним для роздрібної торгівлі вказують:

назву країни-виробника насіння, а також фірму, підприємця, тощо;

назву і товарний знак, юридичну адресу, де пакували насіння;

культуру, сорт, гібрид, масу, або кількість насінин в пакеті, шт.;

номер насіннєвої партії;

рік урожаю; схожість; документ на насіння (назва, №);

коротку інформацію про культуру (опис сорту чи гібриду, поради щодо вирощування).

Зазначені показники безпосередньо можуть наноситись на спожиткову тару методом механічного чи ручного штампування.

Візьміть на замітку, що якість посадкового матеріалу не залежить від яскравості картинки на упаковці. І найкраще купувати насіння у спеціалізованих магазинах, де дотримуються умов зберігання насіння (вологість, температурний режим тощо). Там ви можете отримати кваліфікаційну консультацію щодо новинок і підкажуть яке насіння краще купити.

Законом України «Про насіння та садивний матеріал» передбачено, що особи, винні в порушенні законодавства у сфері насінництва та розсадництва, несуть відповідальність згідно законодавства. По всім питанням з реалізації насіння овочевих культур, випадкам недоброякісності, обігу контрафактної продукції можна звертатися до відділу контролю в сфері насінництва та розсадництва Управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області, тел. 3-30-25.

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь