Що варто знати про Африканську чуму свиней?

Дата: 11.02.2020 15:50

За інформацією Чорнухинського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області

З початку 2020 року в Україні зареєстровано 3 випадки АЧС, а саме в Чернігівській (2), Рівненській (1), із яких 2 дикі свині та 1 інфікований об’єкт. Хоча випадків АЧС зареєстровано мало, але все одно в Україні епізоотична ситуація щодо африканської чуми свиней (АЧС) залишається дуже напруженою.

Африканська чума свиней (АЧС) — висококонтагіозне вірусне захворювання свиней усіх вікових груп, що характеризується здебільшого гострим перебігом та проявляється лихоманкою, значними крововиливами, синюшністю та змертвінням шкіри, враженнями внутрішніх органів та високою смертністю, що призводить до значних економічних збитків.

Перші випадки захворювання реєструвалися в Південній Африці в 1903 році. В даний час АЧС реєструється в багатьох країнах нашого континенту. Хворіють на АЧС домашні та дикі свині, незалежно від породи, віку і статі.

Вірус африканської чуми свиней не становить небезпеки для людини.

Збудник хвороби — ДНК вірус. Вірус стійкий до широкого спектру температур і кислотно-лужного середовища. Вірус АЧС зберігається життєздатним:

- у м’ясі від хворих тварин — до 155 днів;

- у гної та грунті — до 3-х місяців;

- у трупах свиней — до 2,5 місяців;

- у копчених м’ясопродуктах — до 6 місяців;

- у солонині — до 1 року;

- у замороженому м’ясі — до 3 років.

Клінічні ознаки, характерні для хворих свиней:

- раптова загибель тварини, без клінічних проявів;

- підвищення температури тіла до 40,5-42 градусів С;

- млявість, зниження апетиту, слабкість тазових кінцівок, хитка хода, спрага, тварини лежать, зарившись у підстилку;

- задуха, кашель, блювота, діарея (іноді з кров’ю), частіше запор, слизові виділення з носа і очей, параліч тазових кінцівок, можливі аборти у свиноматок;

- синюшність шкіри і червонувато-фіолетові плями живота, підгрудка, вух, п’ятачка і кінцівок.

Захворювання охоплює до 65% поголів’я, 85 — 100% яких гине протягом 6-13 діб. Хвороба може швидко поширюватися на сусідні господарства, завдаючи значних економічних збитків внаслідок загибелі свиней та ліквідації всього свинопоголів’я в регіоні.

Свині заражаються при безпосередньому контакті (від свині до свині), а також опосередковано: через ґрунт, незнезаражений корм, предмети догляду та утримання, стічні води, транспортні засоби, бродячих тварин, птахів, комах та обслуговуючий персонал.

В даний час вакцини для профілактики АЧС немає. У разі виникнення спалаху захворювання, проводяться карантинні заходи щодо попередження поширення захворювання шляхом знищення всього поголів’я свиней на даній території з наступним спаленням трупів тварин, механічного очищення і дезінфекції приміщень та території утримання свиней. Матеріальне відшкодування збитків, внаслідок вилучення тварин, компенсується власникам за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету.

Профілактика поширення АЧС:

- утримувати свиней в закритих приміщеннях, не допускаючи їх вільного вигулу і контакту з іншими тваринами;

- обслуговувати тварин тільки у змінному спецодязі, використовуючи окремий інвентар і предмети догляду;

- заборона відвідування господарств і тваринницьких приміщень сторонніми особами;

- не купувати свиней, продукти свинарства у невстановлених для цього місцях і без супровідних ветеринарних документів;

- не забивати хворих свиней і не переробляти туші хворих тварин;

- не згодовувати свиням харчові відходи, що містять свинину або продукти забою без попереднього проварювання;

- не утримувати в приватному господарстві свиней, якщо Ви мисливець на диких свиней.

Чорнухинське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області стосовно посилення заходів щодо недопущення виникнення АЧС на території Чорнухинського району рекомендує:

- не купувати м’яса на стихійних ринках;

- тварин, сировину, продукцію тваринного походження, корми завозити тільки з територій, вільних від АЧС;

- тварини, сировина, продукція тваринного походження, корми, що завозяться на територію громади, повинні супроводжуватися необхідними ветеринарними документами.

При підозрі захворювання свиней на АЧС необхідно негайно оповістити ветеринарну службу!

тел.5-20-46.