Звіт про проведення громадського обговорення щодо ліквідації Білоусівської початкової школи імені В.П.Мележика Чорнухинської селищної ради Полтавської області та відповідного проєкту рішення засновника
Звіт про проведення громадського обговорення щодо ліквідації Білоусівської початкової школи імені В.П.Мележика Чорнухинської селищної ради Полтавської області та відповідного проєкту рішення засновника
З метою врахування громадської думки під час прийняття важливих рішень для Чорнухинської територіальної громади; забезпечення гласності, відкритості та прозорості діяльності органу місцевого самоврядування; дотримання вимог чинного законодавства при ліквідації закладу загальної середньої освіти у сільській місцевості, були проведені консультації з громадськістю шляхом проведення громадського обговорення проєкту рішення про ліквідацію Білоусівської початкової школи імені В.П.Мележика Чорнухинської селищної ради Полтавської області (далі – заклад освіти).
Громадські обговорення були ініційовані відділом освіти, молоді та спорту виконавчого комітету Чорнухинської селищної ради, виходячи із здійсненого моніторингу мережі закладів освіти громади, приведення її у відповідність до вимог законодавства, враховуючи дуже низьку наповнюваність учнями/вихованцями закладу освіти і подальше зменшення їх кількості.
Інформаційне повідомлення про проведення громадського обговорення - з 01 серпня 2023 року по 01 серпня 2024 року, було оприлюднено на офіційному веб-сайті Чорнухинської територіальної громади (селищної ради). Формат проведення громадських обговорень: задля забезпечення безпеки громадян, у зв’язку з введеним на території України воєнним станом через збройну російську агресію та відповідно до Указу Президента України №64/2022 від 24 лютого 2022 р., затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», та продовженого указами Президента України, пропозиції та зауваження приймалися у письмовій формі із зазначенням особи і контактної інформації заявника за адресою відділу освіти, молоді та спорту виконавчого комітету Чорнухинської селищної ради та на електронну адресу osvita_ch@ukr.net
Також із дотриманням усіх заходів безпеки: публічні громадські обговорення передбачали проведення на базі закладу освіти громадських слухань, засідань за круглим столом, зборів, зустрічей з громадськістю і колективами ЗЗСО.
Відповідно до Закону України «Про повну загальну середню освіту»:
- рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу загальної середньої освіти приймає засновник (засновники);
- мережа закладів загальної середньої освіти формується відповідно до законодавства з урахуванням соціально-економічної та демографічної ситуації, а також відповідно до культурно-освітніх та інших потреб територіальної громади та/або суспільства;
- у разі реорганізації чи ліквідації закладу загальної середньої освіти засновник зобов’язаний забезпечити учням можливість продовжити здобуття загальної середньої освіти на відповідному рівні освіти.
Реорганізація, зміна типу, ліквідація закладу загальної середньої освіти у сільській місцевості допускається лише після громадського обговорення проекту відповідного рішення засновника, який оприлюднюється не менше, ніж за один рік до прийняття відповідного рішення.
Відповідно до ст.143 Конституції України, територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.
Згідно ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради.
У повідомленні про проведення громадського обговорення було озвучено підстави, які спонукали до винесення рішення про ліквідацію закладу освіти та обґрунтування.
Пропозиції та зауваження від громадськості на поштову/електронну адреси, зазначені у повідомленні, не надходили.
У приміщенні Білоусівської початкової школи 16 липня 2024 року була проведена зустріч селищного голови Василенка О.М. і начальника відділу освіти, молоді та спорту громади Семегал І.М. з колективом закладу освіти і батьками здобувачів освіти/вихованців дошкільного підрозділу початкової школи і громадськістю. На зустрічі була присутня директор Гілецького ліцею (найближчого територіально закладу освіти, який відвідують діти середнього та старшого шкільного віку села Білоусівка), Маслак С.М., яка розповіла про Гілецький ліцей, його матеріально-технічну базу, персонал, організацію підвезення, харчування, наявність укриття тощо.
Кілька слів узяв староста Гілецького старостату Козленко Ю.В. (про стан доріг, збереження приміщення школи) та виступила депутат Чорнухинської селищної ради Швець Н.Г. (щодо тенденції закриття затратних малокомплектних шкіл по всій Україні, ініціатива чого започаткована урядом; щодо бюджету селищної ради і обтяжливості фінансування малокомплектних шкіл), а як багаторічний керівник закладу освіти сказала, що для дітей завжди створювали комфортні умови перебування, велику роль відігравав невеликий колектив однодумців і звичайно, хочеться, щоб школа "жила", однак ситуація наразі така, що немає дітей – немає школи.
Василенком О.М. проговорено щодо демографічної ситуації у громаді, перспективної мережі закладів освіти, неможливості залучення інвестицій на малокомплектні школи, здійснення освітнього процесу у Гілецькому ліцеї в очному форматі (роботи з облаштування укриття на завершальному етапі), проблематику доріг, забезпечення перевезення здобувачів освіти.
Присутні на зустрічі з розумінням віднеслися до обґрунтованої ініціативи ліквідації Білоусівської початкової школи, перспективи значної наповнюваності якої дітьми відсутні.
Піднімалися питання форми освітнього процесу, подальшої долі приміщення школи, підвезення дітей до місця проживання. Були надані вичерпні обґрунтовані відповіді.
Отже, враховуючи результати проведеного громадського обговорення, рішення про ліквідацію закладу освіти буде винесено на розгляд сесії Чорнухинської селищної ради.
Мережа закладів освіти формується відповідно до законодавства з урахуванням соціально-економічної та демографічної ситуації, а також відповідно до культурно-освітніх та інших потреб територіальної громади та/або суспільства.
Враховуючи вищевказані положення, оптимальне функціонування мережі закладів освіти повинно виходити з об’єктивно існуючого запиту на освітні послуги.
Незалежно від кількості вихованців, учнів, громада сплачує зі свого бюджету однакові кошти за опалення, електроенергію, воду, роботу технічного персоналу та інше. Чим менше вихованців/учнів у закладі – тим більша частка цих витрат припадає на кожного з них.
Пункт п. 6 ч. 1 ст. 7 Бюджетного Кодексу України передбачено, що «бюджетна система ґрунтується на принципі ефективності та результативності – при складанні та виконанні бюджетів усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення цілей, запланованих на основі національної системи цінностей і завдань інноваційного розвитку економіки, шляхом забезпечення якісного надання публічних послуг при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів.
Соціалізація, спілкування з однолітками, можливість проведення колективних занять, змагань, свят. Наявність конкурентного учнівського середовища – мотивація до кращих результатів у навчанні.