Знищуємо повитицю польову!

Дата: 07.08.2024 16:44
Кількість переглядів: 90

Фото без опису

Все більшого поширення набуває на території  ТГ району повитиця польова - дуже злісний бур’ян-паразит, який засмічує посіви багаторічних і однорічних трав, узбіччя доріг, неугіддя, береги річок, населені пункти, залізничні колії. Повитиці наносять великої шкоди польовим, городнім та садовим культурам. Уражені рослини сильно слабнуть, призупиняються в рості і розвитку, поступово гинуть.  Багато повитиць отруйні для тварин. Крім того, повитиці часто є переносниками вірусів та інших хвороб з одних рослин на інші. У зв'язку з такою великою шкодочинністю повитиць висівати заражений посівний матеріал забороняється.      

Сходи повитиці польової з'являються в травні, коли добре прогріється повітря і грунт. Проростки у вигляді блідо-жовтого вусика роблять кругові рухи проти годинникової стрілки, поки не обплетуть кількома витками зелену рослину, прикріплюються до неї за допомогою присосок (гаусторій) і висмоктують із рослини поживні речовини. Пізніше повитиця утворює численні пагони, якими обплітає дикі або культурні рослини. Одна рослина повитиці може заплести до 200 інших рослин. Стебла у повитиці польової нитковидні, гіллясті, жовті або жовто-гарячі. Квітки зібрані в густі клубочки білого або зеленувато-білого кольору. Плід - коробочка притиснуто-куляста, в якій знаходиться дуже дрібне шорстке насіння. Розмножується повитиця насінням і відрізками стебла, які дуже добре приживаються. Одна рослина може дати до 30 тис. насінин, які зберігають схожість у грунті до 6, а іноді до 25 років. На повитиці розвивається багато шкідників: довгоносики, попелиці. Крім того вона може переносити віруси: мозаїки цукрового буряку, томатів, жовтухи айстр. Цей бур'ян отруйний для худоби, у коней може викликати тяжкі хронічні захворювання і навіть з летальними випадками. Особливо проявляються отруйні властивості повитиці підчас цвітіння і утворення насіння.

Ефективним засобом боротьби є дотримання сівозміни з висівом культур, які не уражуються, або слабо уражуються повитицею — зернових, соняшника, гарбузових; а також застосування пару.   . Весною перед посівом слід провести 2-3 культивації. Догляд за посівами необхідно починати з боронування до появи сходів і після. Протягом вегетації прополювати міжряддя і знищувати окремі уражені повитицею рослини. Вогнища уражених посівів необхідно викошувати з захватом півтораметрової гарантійної зони навколо цвітіння бур’яну, обробляти дозволеними гербіцидами. Скошену масу висушувати, виносити за межі поля і спалювати. В посівах багаторічних трав і на неорних землях повитицю необхідно часто низько скошувати до цвітіння. Залишки бур’яну по скошеній стерні потрібно знищувати хімічним методом. Перед збиранням урожаю культурних рослин, заражені повитицею рослини необхідно скошувати і збирати окремо. Зберігати засмічений урожай необхідно окремо від чистого.                                                                                                                     Необхідно боротися з поширенням повитиці на незасміченні землі. При виявлені — негайно знищити (скосити, зібрати у закриту тару, винести з поля і спалити), недопустити цвітіння і утворення насіння. Постійно перевіряти насіннєвий фонд на виявлення насіння повитиці. При виявлені обов'язкове доочищення насіннєвих фондів.   В місцях засміченності висівати багаторічні злакові трави — кострицю лучну, тимофіївку, райграс, тонконіг. Проводити оранку, боронування, культивацію, зачистку доріг грейдерами, лопатами.

Якщо ви плануєте закупити насіннєвий та посадковий матеріал, то обов’язково переконайтесь, що продукція пройшла фітосанітарний контроль, який засвідчується актом та висновком фітосанітарної експертизи. Насіння завезене з інших областей або з-за кордону, воно обов’язково повинно супроводжуватися карантинним або фітосанітарним сертифікатом, що гарантує відсутність такого небезпечного бур’яну, як повитиця польова.

Повитиця польова завдає великої шкоди сільському господарству. Вона не тільки знижує врожайність, але й погіршує якість продукції. Разом із амброзією полинолистою та гірчаком рожевим входить до чільної трійки найзлісніших карантинних бур’янів України — як за територією поширення, так і за рівнем шкодочинності. Тому, у разі виявлення рослин повитиці, їх потрібно знищити, не допускаючи цвітіння й утворення насіння.

Управління фітосанітарної безпеки  Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області


« повернутися

Код для вставки на сайт

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь