До відома учасників насіннєвого ринку! Внесено зміни до законодавства у сфері охорони прав на сорти рослин та насінництва і розсадництва

Дата: 07.02.2023 10:11

Відділ контролю в сфері насінництва, розсадництва та якості зерна управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області звертає увагу, що Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо приведення законодавства у сфері охорони прав на сорти рослин та насінництва і розсадництва у відповідність із положеннями законодавства Європейського Союзу» від 16.11.2022 № 2763-IX . Даний документ удосконалює ряд положень у нормативних актах, які ускладнюють проходження експертизи нових сортів рослин та їх державної реєстрації, найшвидшого введення в обіг та доступу аграріїв до найновіших сортів/гібридів, оптимізації правового регулювання у сфері набуття  прав на сорти рослин, поширення та комерціалізації сорту, лібералізації процесу обігу дослідних зразків насіння і садивного матеріалу, приведення термінології у відповідність із ратифікованими міжнародними договорами та законодавством ЄС, усунення неоднозначних трактувань, що зменшить можливості для зловживань.

Законом№ 2763, зокрема, передбаченовнесеннязмін до законівУкраїни «Про охорону прав на сортирослин» та «Про насіння і садивнийматеріал», а саме:

- встановлює критерії для уповноваження органів сертифікації, зокрема, щодо наявності власної акредитованої лабораторії;

- дозволяє визначати посівні якості насіння суб’єктам насінництва та розсадництва, які є безпосередніми його виробниками, за умови отримання уповноваження Мінагрополітики;

- запроваджує електронні сервіси отримання дозвільних документів для ввезення зразків насіння з метою їх дослідження;

- спрощує процедуру ввезення на територію України насіння, садивного матеріалу та сортів, відомості щодо яких містить реєстр сортів рослин України;

- скасовує обов’язкове подання в матеріалах заявки показників придатності на поширення за культурами, які проходять дослідження;

- запроваджує процедуру розгляду заявки сорту та експертизиназви сорту впродовж не більшеніж 20 днів;

- узгоджує з Міжнародною конвенцією з охорони нових сортів рослин процедури найменування сорту;

- встановлює чіткі строки ухвалення рішення щодо держреєстрації прав на сорт, внесення сорту до реєстрів та видачі охоронних документів.

Цей Закон набирає чинності з 10.06.2023 2023 року, окрім норм щодо проведення процедур формальної експертизи, відповідності сорту умовам його державної реєстрації, відповідності назви сорту встановленим вимогам, якщо вони не завершені до набрання чинності цього Закону  (проводиться у порядку, встановленому законодавством про охорону прав на сорти рослин, що діяло на дату подання заявки на такий сорт). Ці норми, визначені п.2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення», набирали чинності з дня опублікування Закону України від 16.11.2022  №2763-IX (Голос України від 10.12.2022, №251).

За роз’ясненнями та консультаціями з усіх питань щодо охорони прав на сорти рослин, насінництва і розсадництва звертайтесь до управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавськійобласті, тел. (05356) 3-30-25.

Відділ контролю у сфері насінництва, розсадництва та якості зерна

ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області