Чорнухинська територіальна громада

Полтавська область, Лубенський район

Відділ фітосанітарної безпеки Лубенського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області повідомляє

Дата: 25.01.2022 19:25
Кількість переглядів: 262

Фото без опису

Мишоподібні гризуни – загроза посівам озимих зернових культур

В останні роки внаслідок застосування поверхневого обробітку ґрунту або використання технологій No-till, нехтування зяблевою оранкою та втрат врожаю при збиранні спостерігається масове розмноження гризунів. Оскільки мишоподібні гризуни облаштовують свої гнізда на глибині 15-35 см, для боротьби з ними бажано проводити оранку  на глибину 25–30 см. Оранка на таку глибину сприяє руйнуванню гнізд і кормових камер полівок, і при цьому гине близько 70–75% гризунів.  Для боротьби з шкідниками застосовують біологічні та хімічні принади.

На  сьогодні основне завдання сільгоспвиробників  – це зберегти посіви від мишоподібних  гризунів.

Тепла осінь  та  зима створили оптимальні умови для розвитку та розмноження  мишоподібних гризунів у посівах озимих зернових культур, озимого ріпаку, багаторічних трав, садах, луках, пасовищах та лісосмугах.

Характерною особливістю цих шкідників є живлення рослинним кормом та висока плодючість. Впродовж року дають до десяти приплодів  від 5-6 мишенят, а за доброї кормової бази  навіть до 10-12 . Це створює реальну загрозу для  посівів сільськогосподарських культур.

Найбільш шкідливими представниками  ряду мишоподібних гризунів на Полтавщині є полівка звичайна, полівка суспільна, миша польова і миша хатня.

Нагадаємо,  якщо на одному гектарі посівів щільність мишоподібних гризунів досягає 3-5 і більше колоній, то необхідно негайно приступити до їх знищення. Провести винищувальні заходи потрібно вчасно і у короткий термін, адже зволікання може призвести до значних втрат врожаю.

Фото без опису

Ефективним у боротьбі з гризунами є застосування родентицидів, дозволених до використання в Україні  згідно Переліку пестицидів і агрохімікатів.

Більшість хімічних засобів для боротьби із гризунами  – це приманки, що потребують попереднього приготування. Працювати з ними слід дуже обережно, дотримуючись  техніки безпеки.

До роботи з пестицидами допускаються особи, які  пройшли медичний огляд, спеціальну підготовку та мають відповідні посвідчення, допуск та наряд на виконання робіт з пестицидами відповідно до Порядку одержання допуску (посвідчення) на право роботи, пов’язаної з транспортування, зберіганням, застосуванням та торгівлею пестицидами і агрохімікатами.

Виконання роботи з пестицидами і агрохімікатами особам, які не мають допуску  ЗАБОРОНЕНО !!!

Керівники сільськогосподарських підприємств та голови фермерських господарств зобов’язані надати в розпорядження працюючих з пестицидами засоби механізації, спеціальний одяг, спецвзуття, засоби захисту рук, органів дихання, зору, провести інструктаж з охорони праці.

Пам’ятайте: застосування навіть найефективніших засобів  від повторного заселення гризунами не рятує  – тому перевищувати рекомендовані дози застосування препаратів ЗАБОРОНЕНО. А головне при боротьбі з мишоподібними гризунами не слід забруднювати навколишнє середовище і піддавати ризику здоров’я і  життя людей.

Увага! Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 05.12.2013 року скасовано державну реєстрацію пестицидів на основі  фосфіду цинку та виключено їх з Державного реєстру пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання на території України від мишоподібних гризунів.

У Переліку дозволених до використання пестицидів є безліч препаратів для знищення мишоподібних  гризунів. Серед оптимальних – біологічний препарат Бактероденцид. Це зернова  готова принада,  яка застосовується без додаткових приманочних продуктів, тому що готується на пропареному зерні і є хорошою приманкою для гризунів. Бактероденцид починає діяти вже через 20-30 хвилин після потрапляння в шлунок гризунів, викликаючи у мишей «мишиний» тиф. Перезараження призводить до повної загибелі колонії мишей. Бактероденцид  працює  в діапазоні температур від -15С до +15С  при ефективності  більше 90 відсотків. Норма його використання -3-5 г в нору, або від 1-2,5 кг/га.

Даний препарат повністю безпечний для птахів, зайців та інших тварин бо діє тільки на мишоподібних гризунів.

Фото без опису

Найнесприятливішими чинниками, які спричиняють загибель гризунів, є різкі перепади температур, утворення льодової кірки, випадання надмірної кількості опадів, різкі зимові відлиги з таненням снігу та заливання нір.

Під час проведення захисних заходів від мишоподібних  гризунів слід дотримуватись загальноприйнятих державних санітарних правил ДСП 8.8.1.2.001-98 та правил особистої  гігієни.

Систематичне обстеження посівів та  вчасний захист полів від мишоподібних гризунів забезпечать збереження посівів та врожаю озимих культур.

 С.Є.П’ятецька    провідний спеціаліст відділу фітосанітарної безпеки Лубенського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь