Управління фітосанітарної безпеки повідомляє

Дата: 06.10.2021 13:46

НЕБЕЗПЕЧНАОТРУЙНА  РОСЛИНА- БОРЩІВНИК СОСНОВСЬКОГО.

Останніми роками  набуваєпоширеннядуженебезпечна, отруйна і дикорослабагаторічнарослина, приконтакті з якоювиникаютьсильніопікишкіри - БорщівниикСосновського. Рослинавідноситься до родинизонтичних з 2-5 річним циклом розвитку. Зцентральноїїїбруньки на 3-5-й - рідше на 2-3-й рікжиттяутворюєтьсяквітковийпагін. Післяплодоношеннярослинаповністювідмирає. Розмножуєтьсяголовним чином насінням. БорщівникСосновськогодосягає 3 м. висоти, маєвеликіперисті листки та порожнистестебло, росте переважно на добре зволоженихґрунтах. Зборщівникомдуже складно боротися, тому щороку в Україні та на Хмельниччинізокремацьогобур’янустаєдедалібільше. Основнимимісцямийогопоширення є потічки, береги річок, узбіччядоріг, деградованіпасовища й покинуті поля.

Особливістюрослини є те, що зелена масаборщівникаміститьфурокумарин, якийпідвпливомсонячноїенергіїспричиняєсильніопіки при контакті з відкритимичастинамитілалюдини. Борщівник є такожконтактним та дихальнималергеном.

Зважаючи на те, щобур’янвикликаєопікишкіри, всіроботи по йогознищеннюнеобхіднопроводити в захисномуодязі.

Заходи боротьби з борщівникомСосновського:

1. В населених пунктах рекомендуємо:

- знищуватирослини за допомогоюперекопуванняабопереорюванняґрунту з подальшимвисіванням на цихділянкахгазонних трав, які бстворювалиштучніфітоценозиізсуцільногорослинногопокриву, здатногопригнічуватийого;

- викопуватирослиниборщівникаізкоренями і знищуватиїх методом спалюваннямабозахороненнямусанітарних ямах;

- зрізуватиосновнийкоріньборщівника на глибині 8-12 см;

- періодичноскошуватирослинидо початку цвітіння.

Не припинятитакіроботипротягомкількохроків до тих пір, поки не будутьзнищенівсікореневища та насіння в ґрунті.

2. На узбіччяхдоріг і залізничнихнасипах, неугіддях, присадибнихділянках, на розпайованих землях необхідно:

- періодичновикошуватирослинидо початку цвітіння;

- застосовуватигербіцидизареєстровані в Україні, наосновігліфосатів, дикамби, сульфанілсечовин і інших;

В разіпроведенняобробокзабороняєтьсявипасанняхудоби та заготівлясіна у зоні 300 м. відобробленихтериторійпротягом 15 діб. Забороняєтьсяобробка земель несільськогосподарськоговикористання на відстаніменше 300 м. відмісцьпостійногоперебування людей.

Боротьба буде ефективною, коли проводиться одночасно в усійзараженіймісцевості.

Чого не сліддопускати, знищуючизаростіборщівникаСосновського:

- скошуватирослиниборщівника вперіодцвітіння і на початку дозріванняплодів;

- застосовувати не зареєстровані в Україні і не рекомендованігербіциди;

- під час роботи з борщівником не можна бути роздягненимабоматинезахищеніділянкитіла;

- скошенийматеріал не можназалишатикинутим на місці без скидання купи і спалювання;

- не можнаблизькопідходити до рослинабозаростейборщівника, брати в руки будь-якійогочастини, нюхатиквіти, фотографуватись, тощо.

ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській областінагадує,щорослина є надзвичайнонебезпечною. Будьте обачними, проходячиповзвогнищаборщівникаСосновського, а такожуникайтеконтактів та потраплянняйого на шкіру.

Провідний спеціаліст відділу фітосанітарної безпеки

Миргородського районного управління

ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській областіО.Д.Потапенко

Провідний спеціаліст відділу фітосанітарної безпеки