Управління фітосанітарної безпеки повідомляє

Дата: 29.09.2021 20:38
Кількість переглядів: 326

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

РАК КАРТОПЛІ – НЕБЕЗПЕЧНА ХВОРОБА                                             Середєвропейськихкраїн рак картоплівпершебуловиявлено та описано в 1888 р. в Австро-Угорщині. З часом збудникацього грибного захворюваннязнайшли в країнах, щоспеціалізуються на виробництвікартоплі в різнихкраїнахсвіту, в тому числі в Азії, Африці та Океанії.

Викликає рак картоплізбудник – Synchytriumendobioticum (Schilbersky) Percival, головнийгосподар – картопля (Solanumtuberosum). За потрапляння в ґрунт патоген швидконакопичується і через 2–3 роки уражуєбільшістьрослин на полі. Відтак увесь урожай стаєнепридатним для реалізації, а оскільки гриб довгозберігається в ґрунті, то багатороків на ційділянці не можна буде вирощуватикартоплю та іншірослини на експорт. На присадибнихділянках рак особливо шкодочинний, бо за беззмінноговирощуваннякартоплі, особливо сприйнятливихсортів, вінможеспричинятиповнувтратуврожаю.

Симптомиураження

Симптомиураження –  нарости на бульбах, столонах, кореневійшийці, а за значногорозвиткузахворювання – на стеблі, листках і квітках. На бульбах, переважнопоблизувічок, виростаютьневеликігладенькі й світлі горбики, щоперетворюютьсяпотім у характернібородавчастінарости і зовнідещонагадують плоди цвітноїкапусти. Їхнійрозмірможе бути віддрібноїгорошини до величини, щоперевищуєрозмірсамоїбульби. На бадиллісимптомизазвичайнепомітні, хочарослиниможуть бути ослабленими. Маленькізеленінароститакожутворюються в місцяхнадземнихбруньок, біляосновистебел. Нарости, щоформуються в ґрунті, білогокольору, на надземнихчастинахрослин – зелені. До закінченнявегетаціїкартоплі вони темніють, загнивають і розкладаються. Коріннякартоплі не уражується.

Якщо урожай картоплівирощено на зараженійділянці, збудник «житиме» в бульбах і під час їхньогозберігання, аджераковінаростирозвиваються на бульбах у сховищах та погребах. Раннєінфікуваннямолодихбульб, якірозвиваються, призводить до того, щовонистаютьдужеспотвореними й губчастими.

Умовижиттєдіяльності

  1. endobioticum – цевнутрішньоклітинний паразит, гриб, який не утворюєміцелію. Джерелоінфекції – зимовіаболітнізооспорангії за допомогоюяких гриб зберігається і поширюється в природі. Навесні, в умовахдостатньогозволоження, за температуривище 8°С, зооспорангіїпроростають зооспорами, які й заражаютьбульбиабостолони, проникаючи в них через вічкаабомеханічніпошкодження. Тому так важливо для посадки відібратицілібульбикартоплі з не порушеноюшкіркою.

Сприятливимиумовами для розвитку гриба є холоднеліто з середньою температурою 18°C абонижче і річноюкількістюопадів не меншеніж 700 мм. Хвороба не розвивається в районах, де температура ґрунту на глибині 10 см досягає 24–25°С, а якщо температура буде вище 30°С, спорангіїповністювтрачають свою життєздатність.

Післяпотрапляння на тканину господаря (картоплі) зооспора розчиняєклітиниепідермісу і проникаєвсерединурослини. Внаслідокжиттєдіяльностізбудникауражені й прилеглі до них клітинирозбухають, збільшуючись у розмірах у 5 і більшеразів, а гриб, що в них міститься, утворюєлітнійзооспорангій, ізякоговиходятьчисленнізооспори. Цізооспоризаражаютьнавколишніклітинирослини-господаря й зновузакладаютьлітніспорангії. Рослинна тканина сильно розростається, створюючихарактернийзовнішнійвиглядраковихнаростів. Цикл розвитку раку картоплітриває 12–14 діб і за сприятливих умов відбуваєтьсяпостійнопід час усьоговегетаційногоперіоду. Докінцявегетаційногоперіодукартоплінаростизагнивають, ушкоджуючиздоровучастинубульб. Вони ж і продукуютьтовстостінні так званізимовізооспорангії, котрізавдякищільнимоболонкамможутьзалишатисяжиттєздатнимипротягом 30 років та розносяться в ґрунті личинками різноманітних комах, водою, їхвиявляють на глибині до 50 см. За формою спорангіїсферичні, товстостінні, ввігнуті з одного боку, діаметромблизько 50 мкм. Злипаючисьізмікрочасткамиґрунту, вони утворюютьгрудочкидіаметром 0,1–2 мм. Їх добре видно підмікроскопом за 100–200-кратного збільшення.

Характер поширення

Найчастіше рак картопліпоширюєтьсяіззаражениминасіннєвимибульбамиабо з зараженимґрунтом, який прилип до бульбчисільськогосподарськоїтехніки. Зооспорангії не перетравлюються в шлункутварин і можутьпоширюватися з гноєм.

Природне ж поширенняхворобидоситьповільне. Доведеніфактипотрапляннязбудника на чисті поля з паводковими водами, а в межах вогнища за допомогоювологи спори гриба можутьпоширюватися на відстань не більшеніж 1 м. Вітром спори можутьрозноситись, якщогнилібульбивисихають на полі. Також є дані про поширеннязбудникадощовимичерв’яками, однактакожлише на коротківідстані.

За міжнародноїторгівлізбудник переноситься на інфікованихбульбахкартопліабо в ґрунті, самостійноабо з рослинами, з місцевості, в якій рак картопліреєструвалираніше. У практицівітчизнянихфітосанітарівзафіксованівипадки, коли зооспорангії раку картоплібуловиявленонакультурі, яка жодним чином не могла стати рослиною-господарем хвороби – полуниці.

Практика боротьби

В усьомусвіті S. endobioticum вважаєтьсяважливимкарантиннимшкідливиморганізмом і входить до переліківрегульованихшкідливихорганізмів семи світовихорганізаційзахистурослин, у т.ч. у переліккарантиннихорганізмівкраїн ЄС. Завдякиобмеженому природному поширеннюйогодоситьуспішновдаєтьсяконтролювати в багатьохкраїнах (у т.ч. і в Україні). Суворийфітосанітарний контроль і обов’язковевирощуваннястійких до хворобисортів дало змогуповністюзнищити патоген у деякихкраїнахЄвропи. Так, згідно з Директивою 69/464/EEC, інфікована хворобою зона маєбути оточена безпечноютериторією, достатньою за розміром для того, щобзапобігтипоширеннюзбудника раку картоплі. Ділянкувважаютьінфікованою, якщознайденопринаймні одну уражену патогеном рослину.

Однак на практиціліквідаціявогнища раку можетриватидужебагатороків, оскільки гриб зберігається в ґрунтідесятиліттями.

Встановитинаявністьзбудника раку картопліможливо шляхом аналізузразківґрунту і рослинкартоплі, якімаютьхарактерніознаки. Хоча на ураженихбульбахстійких до раку сортівкартоплісимптомівхворобиможе не бути, або вони будутьдуженезначними, тому точно встановитинаявність спор раку картопліможливолише в фітосанітарнійлабораторії.

Післявиявлення карантинного організму (в т.ч. раку картоплі) відповідно до Закону України «Про карантин рослин» на території, де вінбувдіагностований, запроваджуєтьсякарантинний режим, зокрема, забороняєтьсявивезеннякартоплі з метою реалізації з населенихпунктів, щомаютьвогнищахвороби, у вільнівідцьогозахворюваннярайони та за межікраїни. Заборонено використовуватинасіннєвукартоплю з зараженихгосподарств для вирощування у вільнихвідзараженнятериторіях (дозволено тільки для переробки на підприємствах, розташованих у межах зараженихрайонів). Також заборонено використовуватигнійізнаселенихпунктів та господарств, на територіїякихвиявленівогнища патогену.

На сьогодні до Перелікупестицидів і агрохімікатів, офіційнодозволених для використання в Україні, не внесений жоденхімічнийабобіологічний препарат, щоможе бути використаний для боротьби з раком картоплі, аджеоболонказооспорангія S. endobioticum настількищільна, щодіючаречовинафунгіциду просто не може черезнеїпроникнути. Тому єдинимдієвим способом викоріненняхвороби на зараженихділянкахзалишаєтьсявисаджуваннястійкихсортів і сівозміна.

Найголовнішимиагротехнічними заходами у боротьбі з раком картоплі є:

– використаннянасіннєвихбульбхорошоїякості, ракостійкихсортівкартоплі;

– дотриманнясівозміни, яка включаєротацію культур і чистий пар;

– простороваізоляціянасінницькихпосівівкартоплі (поля, на якихвирощуютьнасіннєвийматеріал, маютьперебувати на відстані не меншеніж 1 км відвиробничихполівабоприсадибнихділянок);

– на ділянках, де виявленийзбудник, восенипід час збираннякартоплівсіураженібульби і рослиннірешткипотрібноспалювати;

– у вогнищаххвороби на корм худобіможнавикористовуватитількиваренукартоплю.

Нині є достатньо великий асортиментвітчизняних та іноземнихсортів, стійких як до звичайного, так і до агресивногобіотипівхвороби. Найвідомішісорти: Повінь(ранній), Слов’янка (середньостиглий), Дніпрянка (ранній), Розара (ранній), Беллароза (ранній), Ажур (середньостиглий), Дивень (середньостиглий), Сатурна (середньостиглий), та ін. Такожрекомендуєтьсяпроводитизміну сорту картоплі не рідше одного разу на 4–5 років. На зараженійділянціслідщорічнопроводитиретельнеобстеження. Якщопід час оглядурослинсеред них буливиявленірослини з ознакамизараження, потрібнотерміновозмінювати сорт картоплі.

Зменшенняконцентрації патогену на ураженихділянкахможливетакож шляхом обробкибульб парою, спалюваннярослиннихрештокабоїхзакопуваннячиобробкигашенимвапном.

Профілактичні заходи

Абизапобігтизараженню, слідкупуватинасіннєвубульбулише в офіційнихвиробників, посівияких регулярно перевіряють та активно цікавитись у постачальниківпоходженнямкартоплі, щобвиключитиможливістьзавезенняїї з заражених зон. Оглядпоширеннякарантиннихорганізмів (у т.ч раку картоплі) ізвказаннямрайонів, де є карантинніобмеження, щорічнооновлюється і розміщується на офіційномусайтіДержпродспоживслужби.

Крімцього, будь-якийгромадянинможезвернутись до фітосанітарноїлабораторіїсвогорегіону з проханням про проведенняекспертизикартоплічиґрунту. За певнувартістьможнавстановитинаявністьчивідсутністьцьогонебезпечногозахворювання на власнійземельнійділянцічи у придбанійбульбі. Повнийперелікдержавнихфітосанітарнихлабораторійоприлюднено на сайтіДержпродспоживслужби.

Потапенко О.Д.,

Провідний  спеціаліст відділу карантину  рослин  управління  фітосанітарної  безпеки  Головного Управління Держпродспоживслужби  в   Полтавській  області



« повернутися

Код для вставки на сайт

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь