Чорнухинська територіальна громада

Полтавська область, Лубенський район

Управління фітосанітарної безпеки повідомляє

Дата: 13.09.2021 10:38
Кількість переглядів: 640

Фото без опису

Підготовка насіння озимих культур в осінній період

 

Від агрокліматичних умов осені залежатиме розвиток озимих культур і шкідливих організмів. Накопичення та збереження вологи у ґрунті до сівби позитивно впливатиме на проростання зерна та прискорить появу сходів озимих культур.

Слід відмітити, що стан посівів озимих культур, зокрема зернових (пшениці), значною мірою визначатиметься за дотримання організаційно-господарських та агротехнічних прийомів, а саме системи сівозміни, відповідного попередника, основного обробітку ґрунту з операцією ущільнення поверхні поля для збереження вологи, системи збалансованого за NРК удобрення (основне, передпосівне та підживлення).

Для отримання гарантованого врожаю високоякісного зерна слід сіяти сортами, які пройшли виробничу перевірку.

Для сівби озимих культур потрібно використовувати найжиттєздатніше насіння з високими показниками енергії проростання і лабораторної схожості, яке відповідає першому класу.

Поява дружніх сходів забезпечується оптимізацією строків сівби, норми висіву, глибини загортання насіння. За узагальненими даними науково-дослідних установ України, оптимальні строки сівби озимої пшениці через деякі пом’якшення температурних умов осені й зими, в останні роки дещо змістилися у часі.

Захист озимих восени – важлива складова технології вирощування культур, передумова успішної перезимівлі. На створення потенціалу продуктивності спрацьовують всі вищезазначені заходи. Хімічний захист забезпечує збереження посівів та врожаю.

Повсюди фітоекспертизою насіння пшениці, інших озимих зернових цьогорічного врожаю виявлені збудники різноманітних хвороб, зокрема, альтернаріозу, бактеріозу, фузаріозу, септоріозу та ін. Практика свідчить, що знезараженого насіння майже немає.

Оздоровлення насіннєвого матеріалу досягається обов’язковим його протруєнням препаратами, вибір яких залежить від спектра фунгіцидної дії та рівня захисної спроможності їх стосовно комплексу хвороб і господарської значимості. Щоб уникнути резистентності, протруйники краще чергувати. Науково доведено, що протруєння насіння – прийом найбільш екологічно безпечний та окупний. Протруювати можна завчасно (за 2-3 тижні), або перед сівбою.

Науковці провідних наукових установ Національної академії аграрних наук України рекомендують комплексне застосування фунгіцидних протруйників, регуляторів росту рослин і біопрепаратів при допосівній обробці насіннєвого матеріалу. В результаті дії регуляторів росту, які застосовуються при підготовці насіння до сівби, збільшується енергія проростання насіння, польова схожість. Одним з таких рістстимулюючих препаратів є Гроус-2, який утворює на поверхні насінини міцну прозору плівку, що запобігає осипанню препарату з поверхні насіння, а компоненти, які входять до їх складу, проявляють ріст регулюючу активність. За рахунок передпосівної інкрустації насіння цим препаратом врожайність зерна зростає на 2-3 ц/га. Поряд із зростанням врожайності зерна, за рахунок прилипачів усі компоненти, що входять до складу бакової суміші, не осипаються, це зберігає їх від втрат і дає змогу використати суворо  за призначенням.

Слід також відмітити, що однією із причин поганої перезимівлі озимих культур є посушливість передпосівного періоду, коли нестача вологи в ґрунті при посіві озимих нерідко спричиняє втрату схожості насіння. У зв’язку з цим важливим фактором підвищення морозостійкості є технологічних захід – передпосівна інкрустація насіння.

Невід’ємним аспектом сучасного землеробства є застосування біопрепаратів, які забезпечують підживлення рослин, їх захист, стимулюють ріст та плодючість.

Повсюди сходи озимини пошкоджуватиме гусінь підгризаючих совок (озимої, окличної), дротяники, несправжні дротяники та личинки хлібних і травневих жуків, які в останні роки, через порушення сівозміни,  масово поширились в сільськогосподарських угіддях. Подовження дії та підвищення ефективності хімічного захисту озимини проти ґрунтових шкідників забезпечать суміші інсектицидів.

За умов теплої вологої погоди восени сходи озимини, зокрема з непротруєного насіння, на добрих агрофонах можуть хворіти на кореневі гнилі, борошнисту росу, буру листкову іржу, септоріоз, збудники яких повсюди накопичилися в грунті, рослинних рештках, насінні цьогорічного врожаю.

Захист посівів озимих культур від бур’янів важливо забезпечувати у ранній період росту цих культур, коли вони ще не конкурентноздатні. Зокрема, проти коренепаросткових та зимуючих бур’янів, сходи яких з’являються восени. Як відмічають дослідники, за теплої, вологої і тривалої осені обробки посівів гербіцидами пшениці та інших озимих культур восени ефективніші за весняні.

Важливою умовою ефективного захисту посівів та збереження навколишнього середовища є дотримання технології застосування пестицидів та правил техніки безпеки.

Провідний спеціаліст

відділу фітосанітарної безпеки

Лубенського районного управління

Головного управління

Держпродспоживслужби в Полтавській області                 С.Є. П’ЯТЕЦЬКА


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь