Увага. Американський білий метелик

Дата: 26.05.2021 17:26
Кількість переглядів: 505

Фото без опису

Американський білий метелик обживає Полтавщину

 

Останнім часом спостерігається стала тенденціяпоширення на територіїПолтавськоїобластінебезпечного, обмеженопоширеного в Україні, регульованого карантинного організму – американськогобілогометелика (АБМ).

Американськийбілийметеликдужекрасивий на вигляд — білосніжний, ізшовковистимвідливом. Інодізустрічається з темнимиабожовто-коричневимицяточками на крилах. Голова, груди, ноги і черевцевкритібілими волосинками. Вусикичорні з білимзапиленням: у самцівперистідворядно-гребінчасті, у самиць — дворядно-пильчастінитчасті. Розмахкрилметелика 25–36 мм (іноді 40–50 мм), довжинатіла 9–15 мм. Метеликилітаютьтількивечорами та вночі.

Не зважаючи на зовнішню красу, ценадзвичайноагресивнийшкідник, якийуражуєбільше 250видів культур. В умовахПолтавськоїобластівінрозвивається у 2-х поколіннях: перше з’являється у травні, друге у серединілипня – на початку серпня.

Суттєву шкоду віднього в різні роки уже зазнализеленінасадженнявсієї області.. В 2020році при проведенніфітосанітарногомоніторингутериторіїПолтавськоїобластібуловиявленорозширення меж карантинноїзони в Семенівськомурайоні на 2 га, а в Кременчуцькомурайонібуливиявленіновівогнища на загальнійплощі3 га.

Уперше на територіїПолтавщини цьогометеликазафіксували у 2007 році. Тодібуловиявленоневеликійоговогнища на загальнійплощі 18,7 га. Наступними роками відмічалась стала тенденціяпоступовогозбільшеннявогнищ, з періодичнимиспалахами, викликанимициклічністюрозвиткушкідника та сприятливими температурами. Так відбулось і цього року, коли в інвазійнихвогнищахспостерігавсяспалахчисельностіамериканськогобілогометелика.

Шкоди зеленим насадженнямзавдаєгусінь АБМ, яка харчуєтьсяепідермісомлистя, скелетуючийого, не залишаючинавіть жилок. Гусіньмаєпрядильнийапарат, за допомогоюякоговониобплітають дерева павутиновимигніздами. Так вони захищають себе відвпливузовнішніхфакторів та забезпечуютьможливістьрозмножуватися. При відноснійвологостіповітряпонад 50% їхрозвитокгусеніпригнічується, а іноді приводить навіть до їхзагибелі.

НаПолтаівщинінайбільшшкодочинним є друге покоління АБМ. Так, наприклад, у Кременчуцькомурайонінаприкінцісерпняможнабулоспостерігати дерева, на яких 100% листябулоз’їдене. Якщо з метеликом не боротися, він буде збільшуватичисельність, умертвлятинасадження, і таказагрозацілком реальна. Якщовпродовж 2-3 років дерево буде повністюоб’їдатися, цеприведе до ослабленняйого  захиснихфункцій, і тодійогодонищать так звані «вториннішкідливіорганізми» — іншікомахи та інфекції.

Слідзвернутиувагу на те що, боротьба з АБМ хімічними препаратами є проблематичною через санітарну зону у населених пунктах, а також з технічних причин — для обприскування дерев необхіднаспецтехніка, а щегусениці старших віків є захищенимивідхімпрепаратів, тощо. Чи не єдинимдоступним методом боротьби в умовахнаселенихпунктів є агротехнічні заходи -цезрізання та спалюваннягілок з гніздами, видаленнямертвої кори, обмазуваннястовбуріввапном, обкопування дерев відповідно до проекціїкрони. Можливезастосуванніловчихпоясівіз картону чигофропаперу. Для проведенняхімічноїобробки за межами населенихпунктів, необхіднозастосовуватиінсектицидивідповідно до Перелікупестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні (Карате 050 ЕС, к.е. (норма витрат 0,2-0,4 л/га, і інші).

У населених пунктах для знищеннягусеніобохпоколіньможнаобприскуватибагаторічнінасадженнябіологічними препаратами (Актофіт, 0,2 % к. е. (2,0 л/га), Бітоксибацилінрідка і пастоподібнаформи (2–3 л/га)).

Застосуваннябіологічнихпрепаратівпротимолодшихвіківгусеніамериканськогобілогометелика у різнихпрепаративних формах забезпечуютьвисокуліквідаційнуефективність (85–100 %).

Біологічніпрепарати, як правило, діютьповільніше, ніжхімічні. Так, загибельгусеніпіддієюбактеріальнихпрепаратівнастає на третю-п’ятудобупісляобробки, а максимальна — на 7–10. Протепісляїхзастосуваннякомахишвидкоприпиняютьживлення і пошкодженнярослин. Крім того, біопрепаратипроявляютьпіслядію у наступнихпоколінняхшкідника: в імаго, щовижилипісляобробки, знижуєтьсяплодючість, зменшуєтьсявідродженнягусені, відмічаєтьсявищаїхсмертність, що в подальшомупослаблюєїхжиттєздатність.

Поширюєтьсяшкідник з деревиною, тарою, транспортнимизасобами, щопереміщуються з зон поширення, а такожшкідникдобремігруєсамостійно. Такіоб’єктирегулюванняобов’язковоповинніпроходитифітосанітарний контроль.

Відповідно до статті 12 Закону України «Про карантин рослин», особи діяльністьякихпов’язана з вирощуванням та обігомоб’єктіврегулювання, зобов’язанівиконуватифітосанітарні правила та здійснюватилокалізаційно-ліквідаційні заходи.

Пам’ятаймо, щонайціннішещо в нас є ценашедовкілля, зрештоювідньогозалежитьздоров’янації. Захиститийого, це наш спільнийобов’язок.

 

ДЕРЖАВНИЙ ФІТОСАНІТАРНИЙ ІНСПЕКТОР                                                      О.Д.ПОТАПЕНКО

 ДЕРЖАВНИЙ ФІТОСАНІТАРНИЙ ІНСПЕКТОР                                            С.Є.Пятецька


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь