30 липня - Всесвітній день боротьби з торгівлею людьми

Дата: 30.07.2020 08:10

Сьогодні багато українських громадян отримують пропозиції працювати або навчатись за кордоном. На жаль, не завжди такі пропозиції закінчуються на користь наших співвітчизників – людей продають як товар.

Торгівля людьми – це особливо тяжкий злочин, який, за статтею 149 Кримінального Кодексу України, карається позбавленням волі на строк від 3 до 15 років.

Організаційно-правові засади протидії торгівлі людьми визначено Законом України від 20 вересня 2011 року № 3739-VI «Про протидію торгівлі людьми», Порядком взаємодії суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2012 №783 та іншими чинними нормативно-правовими актами України.

Пам’ятайте про те, що потрапити у пастку торгівців людьми можливо і в межах своєї країни!

Як зазвичай вербують людей?

Вербувальники найчастіше використовують особисті, дружні зв’язки, фальшиві рекламні оголошення, нелегальні рекламні агенції та веб-сайти з працевлаштування. Зазвичай пропонують дуже привабливі умови легального працевлаштування та проживання, фінансову допомогу  та підтримку в організації поїздки, оформлення всіх необхідних документів тощо.

Що може статись насправді?

• нелегальне працевлаштування;
  • обмеження свободи пересування та контактів із зовнішнім світом, з близькими та друзями;
  • позбавлення паспорту, інших документів;
  • фізичне/психологічне насильство або погрози його застосування;
  • нав’язування боргу, який потрібно «відробити»;
  • погрози покарання за порушення міграційного законодавства країни в разі звернення до поліції або міграційної служби;
  • шантаж та маніпулювання.

Основні правила, яких необхідно дотримуватись при працевлаштуванні за кордоном:

• отримайте достовірну та повну інформацію про майбутню роботу, умови проживання за кордоном, а також про наявність відповідної ліцензії у фірми-посередника, яка надає послуги з працевлаштування за кордоном;
  • довіряйте свої документи лише уповноваженим посадовим особам не залишайте їх в якості застави чи з інших причин;
  • зареєструйтесь в українському посольстві/консульстві в країні, де плануєте залишатись довше, ніж три місяці;
  • зберігайте копії важливих документів окремо від оригіналів;
  • підтримуйте постійний контакт з родичами, знайомими, повідомляйте їх про зміну свого місця роботи та проживання, а також залишіть їм один екземпляр копій усіх важливих документів.
  • заздалегідь запишіть та зберігайте контактну інформацію організацій, які можуть надати допомогу за кордоном;
  • підписуйте лише ті документи, які складені зрозумілою для вас мовою, попередньо ознайомившись з їх змістом та в разі потреби забажайте відповідних роз’яснень.

Якщо ви потрапили в скрутну ситуацію за кордоном, можете звернутись до:

• посольств/консульських установ України за кордоном;
  • державних, міжнародних та громадських організацій, що надають відповідну допомогу;
  • місцевих правоохоронних органів;
  • організацій української діаспори;
  • інших організацій та установ (наприклад, релігійних).

Корисні контакти:

• Національна гаряча лінія з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів 0-800-505-501 (або 527 з мобільних телефонів);
  • Гаряча лінія МЗС України +38 044 238 16 57;
  • Департамент боротьби зі злочинами, що пов’язані з торгівлею людьми Національної поліції України   +38 044 374 37 85;
  • гаряча лінія  Укрбюро Інтерполу (в екстрених випадках) +38 044 256 12 53.

Запрошуємо ознайомитися з проектом “#Працюй безпечно“, який спрямований на протидію торгівлі людьми за наступними посиланнями: