Чорнухинська територіальна громада

Полтавська область, Лубенський район

Чорнухинське бюро правової допомоги інформує щодо виплати розрахункових при звільненні

Дата: 04.05.2020 15:58
Кількість переглядів: 570

За інформацією Відділу "Чорнухинське бюро правової допомоги" Лубенського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги

При звільненні досить часто виникає запитання: «Чи правильно роботодавець провів розрахунок з працівником?» Чорнухинське бюро правової допомоги надає роз’яснення  щодо порядку проведення розрахунку при звільненні. Так, незалежно від причини звільнення, роботодавець зобов’язаний у день звільнення видати належним чином оформлену трудову книжку, провести з Вами  остаточний розрахунок та виплатити всі належні відповідно до трудового законодавства суми.­­

Крім того, у разі звільнення працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу він зобов'язаний також у день звільнення видати йому копію наказу про звільнення з роботи. В інших випадках звільнення копія наказу видається на вимогу працівника.

Виплата розрахункових при звільненні складається з таких сум, як:

  • заробітна плата;
  • вихідна допомога при звільненні – за умови, що вона передбачена,ст. 44 КЗпП);
  • компенсація за невикористані відпустки;
  • інші виплати – наприклад, додаткові гарантії, передбачені колективним договором.

Якщо працівник у день звільнення не працював, то зазаначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Якщо між працівником та роботодавцем виник спір про розмір належних до виплати сум, то роботодавець повинен у зазначений вище строк виплатити працівнику не оспорювану ним суму.

Днем звільнення в такому разі вважається день видачі трудової  книжки. Про новий день  звільнення  видається  наказ  і  вноситься запис до  трудової  книжки  працівника. 

Відповідальність підприємства-роботодавця за несвоєчасний розрахунок із працівником при звільненні передбачена ст. 117 КЗпП.

Якщо належні працівнику, який звільняється, суми не виплачені з вини роботодавця в зазначені строки, то за відсутності спору про їх розмір підприємство повинне виплатити працівнику його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку (ч. 1 ст. 117 КЗпП).

За наявності спору про розмір належних звільненому працівнику сум роботодавець повинен виплатити працівнику його середній заробіток за весь час затримки в тому випадку, якщо спір вирішено на користь працівника. Якщо спір вирішено на користь працівника частково, то розмір відшкодування за час затримки визначає орган, який виносить рішення по суті спору (ч. 2 ст. 117 КЗпП).

Що робити, якщо роботодавець не проводить розрахунки з працівником при звільненні та затримує видачу трудової книжки?

У разі затримки у видачі трудової книжки та затримки виплати працівникові сум, які належать йому для виплати під час звільнення, працівник має право звернутися до районного суду за місцем свого проживання та вимагати від роботодавця виплати середньомісячного заробітку за весь час затримки.

За порушення порядку проведення розрахунку з працівником при звільненні до юридичних та фізичних осіб-підприємців, які використовують найману працю, застосовують фінансові санкції, передбачені абзацом 8 частини 2 статті 265 КЗпП, у розмірі мінімальної заробітної плати (у 2020 році це 4723 грн.).   

Отримати безоплатну правову допомогу Ви можете, звернувшись:

- за телефоном (05340) 5-17-43,

- цілодобово, безкоштовно в межах України за телефоном: 0 800 213 103

- за електронною адресою: chornukhynske@legalaid.pl.ua

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь